CYBERPRZEMOC – CZĘŚĆ 1

Co to jest cyberprzemoc?


Zanim zaczniemy mówić o przemocy, a dokładnie o jej specyficznej i bardzo powszechnej w naszych czasach formie, pochylmy się na tym, czym przemoc jest.

Aby nazwać jakieś zachowanie przemocą nie wystarczy, aby było ono agresywne… wyobraźmy sobie przedszkolaki, np. czteroletnie, które kłócą się o zabawkę. Po pewnym czasie wrzasków, zaczynają się okładać. To zdecydowanie zachowanie agresywne, ale jeszcze nie przemoc… A teraz zobaczymy Dorosłego, który interweniuje i każde z dzieci dostaje mocnego kapsa połączonego z krzykiem, jakie to jest okropne, paskudne itd.

To jest przemoc. Na czym polega różnica?

 Na dysproporcji… W przemocy, strona krzywdząca zawsze jest silniejsza- czy to fizycznie, czy to emocjonalnie, ekonomicznie, poznawczo itd.….

 To oczywiście nie jedyna cecha przemocy.  Mówimy też o intencji sprawcy, o naruszeniu granic ofiary czy o spowodowaniu cierpienia…

Cyberprzemoc doskonale wpisuje się w te założenia. Gdyby posłużyć się definicją, to mamy: CYBERPRZEMOC TO SERIA AGRESYWNYCH ZACHOWAŃ, CELOWO I REGULARNIE SKIEROWANYCH PRZECIWKO BEZBRONNEJ OSOBIE.

W czasie pandemii, większość z Nas byłą na kwarantannie. Bywaliśmy zamknięci w domu, a pracę wykonywaliśmy zdalnie. Nasze dzieci zamiast chodzić do szkoły zasiadały do komputera.

 Wielu z Nas „przeniosło” sporą część życia do Internetu. Zamiast kina – Netflix, zamiast teatru – nagrane spektakle, zamiast warsztatów – spotkania na Zoomie.

 I wreszcie zamiast kontaktów twarzą w twarz – komunikatory, z mikrofonem i kamerką… 

 Radzimy sobie jak umiemy w nowych, trudnych czasach. Ale oznacza to również, że zjawisko cyberprzemocy rośnie…

Ale właściwie co można nazwać Cyberprzemocą?  Dlaczego ma takie poważne skutki dla dzieci, nastolatków czy dorosłych? Dlaczego niesie za sobą tyle cierpienia i niemocy?

Cyberprzemoc ma najczęściej formę słowną – pojawia się, np. w komentarzach, na memach czy nagraniach wideo. Może też być bardziej zawoalowana: polegać na wykluczeniu z grupy, manipulowaniu czy nienawiązywaniu relacji.

Badacze, którzy specjalizują się w tej tematyce stwierdzają, że cyberprzemoc jest inną formą przemocy rówieśniczej (bullying), czyli czegoś, co było znane od pokoleń. Jednak kilka cech powoduje, że w sieci Agresorzy są bardziej aktywni i co za tym idzie, mogą krzywdzić Wielu i mocniej…

Po pierwsze, Sprawcy są przekonani o anonimowości, działają z ukrycia. I bardzo często tak właśnie jest.  Nie umiemy odkryć od kogo pochodzą te paskudne słowa wysłane z nieznanego konta czy numeru. Nie mamy, przynajmniej większość z Nas, umiejętności, aby zdemaskować Krzywdziciela.

                Po drugie, mogą Oni spreparować nienawistną treść „na spokojnie” … nie muszą patrzeć nikomu w oczy, odpowiadać na bieżąco czy zobaczyć czyjeś cierpienie. Są „bezpieczni”, nikt ich nie potraktuje w odwecie tak samo…

                Po trzecie, Cyberprzemocowcy mogą działać w dowolnym czasie, a ofiara nie ma możliwości ucieczki, jak jest w przypadku osobistych kontaktów. Jej profil cały czas jest dostępny w sieci.  Jej konto na portalu społecznościowym, jej mail czy numer telefonu…

To wszystko powoduje, że skala problemu jest większa niż przed erą cyfrową, a teraz, w czasach pandemicznych rośnie jeszcze bardziej…

TERAPIA W PRAKTYCE

TERAPIA W PRAKTYCE

Bardzo wielu Pacjentów rozważając pomoc psychoterapeuty, nie wie czego się spodziewać, co budzi sporo obaw i może skutecznie odstraszyć od sięgnięcia po taką formę leczenia. Poniższy opis dotyczy głównie psychoterapii w nurcie psychodynamicznym, ale większość...

MIŁOŚĆ BEZWARUNKOWA CZ.2.

MIŁOŚĆ BEZWARUNKOWA CZ.2.

Aby wydostać się z pułapki warunkowego traktowania dziecka, warto zacząć od powiedzenia sobie STOP. Zadajmy sobie pytanie: „O co mi tak naprawdę chodzi, na czym mi zależy”. Zastanówmy się czy to, co robimy, jak odzywamy się...

MIŁOŚĆ BEZWARUNKOWA

MIŁOŚĆ BEZWARUNKOWA

Każdy chciałby być kochany takim, jakim jest. Dorośli i dzieci tęsknią za taką miłością. Bezwarunkowa akceptacja buduje w nas przekonane, że jesteśmy wystarczająco dobrzy i buduje nasze poczucie własnej wartości. W jaki sposób rodzice mogą okazywać swoim dzieciom...

Medytacja

Medytacja

 To czym jest medytacja, czy jak ma działać, może się różnić w zależności od tego, w jakiej tradycji ją praktykujemy. W najbardziej powszechnym, niereligijnym, rozumieniu, np.: w podejściu uważności, medytacja to stopniowe zaznajamianie się z samym sobą. To...

Leki stosowane w leczeniu depresji – cz. 2.

Leki stosowane w leczeniu depresji – cz. 2.

Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) Zazwyczaj od leków z tej grupy lekarz zaczyna leczenie pacjenta chorego na depresję. Należą do nich: citalopram, escitalopram, fluoksetyna, fluwoksamina, paroksetyna i sertralina.  Jak sama nazwa wskazuje,...

Leki w depresji

Leki w depresji

Choroba afektywna jednobiegunowa, czyli depresja w jej umiarkowanym i głębokim nasileniu jest wskazaniem do farmakoterapii, czyli stosowaniu leków. Lekarz psychiatra ma do wyboru wiele różnych leków przeciwdepresyjnych. W większości przypadków można dobrać optymalny...

SYDROM SZTOCHOLMSKI

SYDROM SZTOCHOLMSKI

- kiedy ofiara broni kata. W latach 70 XX wieku, w jednym z banków w Sztokholmie zdarzył się napad. Napastnicy przez tydzień przetrzymywali jego pracowników. Kiedy sytuacja została opanowana i zakładnicy zostali uwolnieni, wydarzyło się coś czego nikt się nie...

DEPRESJA SEZONOWA

DEPRESJA SEZONOWA

Depresja sezonowa (SAD) jest jednym z rodzajów depresji. Tym, co ją wyróżnia, jest jej cykliczny, sezonowy przebieg. Epizody depresyjne pojawiają się późną jesienią lub wczesną zimąi trwają do wiosny, wtedy to dochodzi do poprawy nastroju. Bywa, że objawy choroby...

Jesień życia – cz. 2

Jesień życia – cz. 2

Praca Od wielu czynników zależy jakie znaczenie ma praca w życiu człowieka. Jednym z nich jest pokolenie kulturowe danej osoby. Ludzie, którzy byli wychowywani w szacunku do pracy, będą prawdopodobnie bardziej doceniali jej rolę niż ci, którzy żyli w środowisku, gdzie...

Skip to content