Zaburzenia nastroju/afektu

Każdy z nas doświadcza różnych emocji – złości, radości, wstydu czy bardziej złożonych kompleksów jak poczucie winy czy miłość. Czasami jednak ilość i natężenie tych uczuć w znaczący sposób zmienia nasze życie i powoduje, że stajemy się powolnymi sługami naszych afektów a zdolności do samostanowienia czy racjonalnego myślenia są zdecydowanie zmniejszone.

Poniżej krótki przewodnik po zaburzeniach afektu.

 „…Mój nastrój od ponad 2 tygodni jest bardzo obniżony a nie biorę żadnych substancji psychoaktywnych ani nie choruje.  Nie interesuje mnie to co wcześniej, a ulubione aktywności nie cieszą. Nawet spacer z ukochanym psem mnie męczy.

 Budzę się przed budzikiem i nie mogę spać. Poranki są koszmarne, dopiero po południu czuje się odrobinę lepiej.  Na niczym nie mogę się skupić, ani czytać, ani pracować ani nawet oglądać.

Nie mam apetytu i chyba znowu waga poleciała w dół.

Moje życie jest do niczego, nikogo nie interesuję i nie wierzę, aby można było coś z tym zrobić. Zastanawiam się jak byłoby beze mnie- pewnie lepiej…”

To opis epizodu depresyjnego.

Może być łagodny i umiarkowany, w zależności od ilości występujących objawów. Ponadto wyróżnia się także epizod depresji ciężki bez lub z objawami psychotycznymi. Objawy psychotyczne to np. urojenia. Najczęstsze przykłady to urojenia o treści: nihilistycznej, hipochondrycznej, obarczającej winą, prześladowcze, ubóstwa, nadciągającej katastrofy.

Czasami można zaobserwować coś co nazywamy „Depresją maskowaną” – jest to specyficzny rodzaj depresji (nie opisany w ICD-10), który charakteryzuje się tym, że na pierwszy plan wysuwają się dolegliwości bólowe, a smutek, utrata zainteresowań, obniżenie nastroju mogą być niezauważane. Osoby najczęściej skarżą się na bóle: głowy, twarzy, szyi, pleców, brzucha, klatki piersiowej.

„…Mam podwyższony nastrój lub jestem drażliwa/- y od co najmniej cztery dni. Nie brałam/łem żadnych środków psychoaktywnych ani nie choruję na choroby somatyczne. Ten nastrój jest inny zazwyczaj. 

Czuję niepokój, jestem nadaktywny i dużo więcej mówię. Bardzo ciężko mi się skupić a w głowie gonią myśli. Moje plany zmieniają się z minuty na minutę. Nie śpię, moje libido jest zdecydowanie większe i wydaje masę pieniędzy na każda zachciankę. Odpowiedzialne zachowania? – to dla tchórzy i staruszków.

Bez żadnego problemu mogę zaczepiać obcych ludzi, dyskutować z nimi czy opowiadać o najbardziej intymnych rzeczach. Zasady i normy społeczne mnie nie obowiązują , jestem ponad to. Jestem ideałem…”

To z dużym prawdopodobieństwem epizod maniakalny.

Jeśli trwa dłużej – najmniej tydzień i objawy są silniejsze, przez co znacznie mocniej zakłócają życie psychospołeczne i dodatkowo mogą [nie muszą]wystąpić różne urojenia o treści wielkościowej np.  Jestem Bogiem, odnoszące się do siebie, erotyczne lub prześladowcze to Mania.

Zaburzenia afektywne dwubiegunowe ( ChAD) – występują epizody i depresji i manii lub hipomanii. Najczęściej na- przemiennie.

Aby odróżnić zaburzenia dwubiegunowe od jednobiegunowych (zaburzenie depresyjne nawracające), musi wystąpić co najmniej jeden epizod maniakalny lub hipomaniakalny.

Cyklotymia – uporczywe, utrwalone zaburzenie nastroju, trwające co najmniej dwa lata. Obejmuje kilka epizodów depresji łagodnej i hipomanii z przedzielającymi je okresami prawidłowego nastroju lub bez nich. Czasami cyklotymia pojawia się po epizodzie ciężkiej depresji.

Dystymia – jest to uporczywe, utrwalone zaburzenie afektywne, trwające co najmniej dwa lata, charakteryzujące się stałym obniżeniem nastroju. Brak epizodów hipomanii.

PSYCHOLOGICZNE POTENCJAŁY ZDROWIA – CZ.2

PSYCHOLOGICZNE POTENCJAŁY ZDROWIA – CZ.2

literaturze psychologicznej określeń „potencjały” lub „zasoby” zdrowia używa się zamiennie.To właściwości organizmu, psychiki, sfery duchowej i społecznej, którymi konkretna osoba dysponuje lub może dysponować w celu ochrony i rozwijania zdrowia. To zasoby jednostki,...

Psychologia zdrowia cz.1

Psychologia zdrowia cz.1

W każdym z nas i w każdej ze sfer: biologicznej, psychicznej, społecznej i duchowej są zawarte pewne zasoby, które mogą uaktywnić się w specyficznych sytuacjach życiowych, wywołując proces w stronę zdrowia lub choroby. Zagadnienie psychicznych potencjałów zdrowia w...

Rola odpoczynku w życiu człowieka

Rola odpoczynku w życiu człowieka

Rola odpoczynku w życiu człowieka W życiu mamy różne obowiązki, zadania, które namnażają się w szybkim tempie, ale czasu na ich wypełnienie nie przybywa. Na każdą czynność, którą człowiek wykonuje potrzebna jest energia i siła więc nie jest możliwe, aby koncentracja i...

Wpływ muzyki na psychikę

Wpływ muzyki na psychikę

Od bardzo dawna wiadomo, że muzyka ma ogromny wpływ na człowieka i jego nastrój. Już w starożytności mówiono, że muzyka łagodzi obyczaje, pomaga leczyć, wspomaga trawienie. Słuchacze intuicyjnie wybierają odpowiednie dla siebie dźwięki. Poziom energii i samopoczucie...

Zespół Aspergera u dorosłych

Zespół Aspergera u dorosłych

            Zespół Aspergera to zaburzenie, które kojarzy się przede wszystkim z dziećmii młodzieżą. Prawdą jest, że najczęściej jest rozpoznawane we wczesnym wieku. Nie oznacza to jednak, że nie dotyka również osób starszych. Zespół Aspergera u dorosłych bywa trudny...

TERAPIA W PRAKTYCE

TERAPIA W PRAKTYCE

Bardzo wielu Pacjentów rozważając pomoc psychoterapeuty, nie wie czego się spodziewać, co budzi sporo obaw i może skutecznie odstraszyć od sięgnięcia po taką formę leczenia. Poniższy opis dotyczy głównie psychoterapii w nurcie psychodynamicznym, ale większość...

MIŁOŚĆ BEZWARUNKOWA CZ.2.

MIŁOŚĆ BEZWARUNKOWA CZ.2.

Aby wydostać się z pułapki warunkowego traktowania dziecka, warto zacząć od powiedzenia sobie STOP. Zadajmy sobie pytanie: „O co mi tak naprawdę chodzi, na czym mi zależy”. Zastanówmy się czy to, co robimy, jak odzywamy się...

MIŁOŚĆ BEZWARUNKOWA

MIŁOŚĆ BEZWARUNKOWA

Każdy chciałby być kochany takim, jakim jest. Dorośli i dzieci tęsknią za taką miłością. Bezwarunkowa akceptacja buduje w nas przekonane, że jesteśmy wystarczająco dobrzy i buduje nasze poczucie własnej wartości. W jaki sposób rodzice mogą okazywać swoim dzieciom...

Medytacja

Medytacja

 To czym jest medytacja, czy jak ma działać, może się różnić w zależności od tego, w jakiej tradycji ją praktykujemy. W najbardziej powszechnym, niereligijnym, rozumieniu, np.: w podejściu uważności, medytacja to stopniowe zaznajamianie się z samym sobą. To...

Skip to content