Rola odpoczynku w życiu człowieka

Rola odpoczynku w życiu człowieka

W życiu mamy różne obowiązki, zadania, które namnażają się w szybkim tempie, ale czasu na ich wypełnienie nie przybywa. Na każdą czynność, którą człowiek wykonuje potrzebna jest energia i siła więc nie jest możliwe, aby koncentracja i uwaga człowieka była przez długi czas (choćby 5-8 godzin) na tym samym poziomie efektywności. Zużywając energię na codzienne zadania, często dochodzi do sytuacji, w której człowiek jest przemęczony, a jego organizm zwyczajnie osłabiony, co wpływa nie tylko na efektywność, ale i odporność. Przewlekłe zmęczenie może powodować negatywne skutki dla organizmu, prowadzi do zaburzeń psychicznych (np. depresji, zaburzeń lękowych)
i fizycznych (np. choroby układu krążenia, choroby neurologiczne).

Efektywny odpoczynek jest jak tankowanie paliwa – energii – aby naładować siły. Pozwoli on na odprężenie
i relaks. Przy wyborze formy wypoczynku warto zwrócić uwagę na swoje potrzeby, możliwości i pasje. Odpoczynek ma sprawić nam przyjemność, a nie być dodatkowym obciążeniem dla i tak już nadwyrężonego organizmu i psychiki.

Cały sekret udanego odpoczynku tkwi w naszej głowie. Jeśli masaż pozwala na relaks ciała, to niekoniecznie odpoczniemy, jeżeli brakuje nam umiejętności relaksowania naszego umysłu, a wtedy nie doświadczymy odpoczynku psychicznego.

Często stajemy przed różnymi dylematami – dalekie wyjazdy czy domowe zacisze? Opalanie na plaży czy aktywny wypoczynek? Samotnie czy z rodziną? Warto pamiętać, że wybór odpoczynku jest uzależniony od naszego systemu nerwowego, od tego, czego w danej chwili potrzebujemy i jaki mamy typ osobowości.

Jeśli codziennie odczuwamy stres, to każdego dnia powinniśmy się odstresować. Jeśli codziennie nasze ciało jest napięte, to każdego dnia powinniśmy je zrelaksować, np. w postaci jazdy na rowerze, pływania, spaceru czy jogi. Niektórym dla uspokojenia i opanowania natłoku myśli wystarczy czytanie książki czy sport, jednak nie dla wszystkich jest to wystarczające. Wtedy możemy wprowadzić, nie tylko podczas urlopów, ale także każdego dnia, techniki relaksacyjne, które pozwolą na powrót do równowagi oraz regenerację organizmu.

Relaksacja przez oddech

Oddychanie jest najistotniejszą czynnością świadczącą o życiu. Pobierany tlen jest niezbędny do pracy wszystkich komórek człowieka. Na jego niedobór szczególnie wrażliwy jest mózg. Nauka świadomego oddechu, który spełnia swoją funkcję, jest jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod relaksacyjnych. Są różne szkoły oddychania, niektóre kładą naciska na celowe, kontrolowane ilości i długości wdechów i wydechów, inne bazują na naszej wrodzonej zdolności do samoregulacji.

Trening Jacobsona

To prosta i skuteczna metoda relaksacji, uczy naprzemiennego napinania i rozluźniania poszczególnych grup mięśni. Jest dostępna bezpłatnie w sieci, w formie mówionych instrukcji. Trening Jacobsona to działanie terapeutyczne, polecane w zaburzeniach nerwicowych, bezsenności, przy wysokim poziomie stresu.

Trening autogenny Schultza

To technika, która polega na opanowaniu ćwiczeń związanych kolejno z: uczuciem ciężaru, uczuciem ciepła, regulacją pracy serca, regulacją swobodnego oddychania, uczuciem ciepła w całym organizmie, uczuciem chłodu na czole. Trening ten ma zastosowanie przy wspomaganiu leczenia nerwic i zaburzeń psychosomatycznych, dolegliwościach hormonalnych, zaburzeniach neurologicznych, chirurgii, stomatologii czy położnictwie.

Wizualizacja

Technika ta jest świadomym tworzeniem obrazów mentalnych w umyśle. Polega na wyobrażeniu sobie pozytywnych miejsc, przedmiotów, sytuacji, stanów psychicznych. Znaczenie przy tej technice ma zarówno obraz, jak i liczba zmysłów zaangażowanych w jego tworzenie: dźwięki, dotyk, smak, zapach, emocje i doznania kinestetyczne.

Wizualizacja pozwala odciągnąć myśli od bólu, stresu i codziennych problemów.

10 zasad racjonalnego odpoczynku

  1. Odpoczywaj w pracy, robiąc krótkie (3-5 min.) przerwy, aby móc odwrócić uwagę od służbowych spraw, które zaprzątają Twoją głowę. Także po pracy staraj się odpoczywać na powietrzu (spacery, zajęcia rekreacyjne).
  2. Coroczny urlop postaraj się wykorzystać z głową – naucz się wtedy odpoczywać psychicznie, regularnie się odżywiać i spać.
  3. Postaraj się kształtować dobrą atmosferę w pracy i w domu. Życzliwość i uprzejmość pomogą w rozładowywaniu sytuacji, które mogą ujemnie wpływać na Ciebie.
  4. Ruszaj się jak najwięcej na świeżym powietrzu, a kiedy połączysz ruch z głębokim oddechem, znacząco zmniejszysz zalegające napięcia nerwowe.
  5. Nuda i monotonia potęgują zmęczenie.
  6. Głęboki i dostatecznie długi sen w nocy sprzyja dobremu samopoczuciu w ciągu dnia. Należy pamiętać
    o odpowiednim fizjologicznym i psychicznym przygotowaniu się do snu, m.in. zakończenie obowiązków i spraw, które mogłyby zaprzątać myśli i powodować bezsenność.
  7. Racjonalne odżywanie.
  8. Stabilizacja w sferach prywatnych i zawodowych zabezpiecza psychikę przed negatywnymi dla psychiki skutkami.
  9. Przestrzeganie zasad higieny osobistej wpływa nie tylko na ochronę zdrowia, ale i na dobre samopoczucie. Zapach ma znaczący wpływ na nasz stan psychofizyczny!
  10. Nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu nie pozwalają na racjonalne odpoczywanie.

 Jak efektywnie wypocząć podczas urlopu

Przed wyjazdem przygotuj listę rzeczy, które zostały zrobione i tych, które czekają na realizację po Twoim powrocie. Wszystko z myślą o tym, aby sprawy czekające na rozwiązanie nie zakłócały Twego urlopu.

Spokój w głowie zależy od tego, na ile pozwolisz sobie pewne sprawy odpuścić (np. bycie Zosią- samosią, która wszystko musi zrobić za innych i dla innych), coś dopuścić do siebie (przede wszystkim fakt odpoczynku) i na coś sobie pozwolić (np. na jakieś szaleństwo, albo po prostu na nicnierobienie).

Pozwól, aby Twoje myśli skierowały się na tematy, które sprawiają Ci radość i przyjemność, i zaplanuj, czy to będzie wypoczynek bierny, czy aktywnie spędzony czas.

PSYCHOLOGICZNE POTENCJAŁY ZDROWIA – CZ.2

PSYCHOLOGICZNE POTENCJAŁY ZDROWIA – CZ.2

literaturze psychologicznej określeń „potencjały” lub „zasoby” zdrowia używa się zamiennie.To właściwości organizmu, psychiki, sfery duchowej i społecznej, którymi konkretna osoba dysponuje lub może dysponować w celu ochrony i rozwijania zdrowia. To zasoby jednostki,...

Psychologia zdrowia cz.1

Psychologia zdrowia cz.1

W każdym z nas i w każdej ze sfer: biologicznej, psychicznej, społecznej i duchowej są zawarte pewne zasoby, które mogą uaktywnić się w specyficznych sytuacjach życiowych, wywołując proces w stronę zdrowia lub choroby. Zagadnienie psychicznych potencjałów zdrowia w...

Wpływ muzyki na psychikę

Wpływ muzyki na psychikę

Od bardzo dawna wiadomo, że muzyka ma ogromny wpływ na człowieka i jego nastrój. Już w starożytności mówiono, że muzyka łagodzi obyczaje, pomaga leczyć, wspomaga trawienie. Słuchacze intuicyjnie wybierają odpowiednie dla siebie dźwięki. Poziom energii i samopoczucie...

Zespół Aspergera u dorosłych

Zespół Aspergera u dorosłych

            Zespół Aspergera to zaburzenie, które kojarzy się przede wszystkim z dziećmii młodzieżą. Prawdą jest, że najczęściej jest rozpoznawane we wczesnym wieku. Nie oznacza to jednak, że nie dotyka również osób starszych. Zespół Aspergera u dorosłych bywa trudny...

TERAPIA W PRAKTYCE

TERAPIA W PRAKTYCE

Bardzo wielu Pacjentów rozważając pomoc psychoterapeuty, nie wie czego się spodziewać, co budzi sporo obaw i może skutecznie odstraszyć od sięgnięcia po taką formę leczenia. Poniższy opis dotyczy głównie psychoterapii w nurcie psychodynamicznym, ale większość...

MIŁOŚĆ BEZWARUNKOWA CZ.2.

MIŁOŚĆ BEZWARUNKOWA CZ.2.

Aby wydostać się z pułapki warunkowego traktowania dziecka, warto zacząć od powiedzenia sobie STOP. Zadajmy sobie pytanie: „O co mi tak naprawdę chodzi, na czym mi zależy”. Zastanówmy się czy to, co robimy, jak odzywamy się...

MIŁOŚĆ BEZWARUNKOWA

MIŁOŚĆ BEZWARUNKOWA

Każdy chciałby być kochany takim, jakim jest. Dorośli i dzieci tęsknią za taką miłością. Bezwarunkowa akceptacja buduje w nas przekonane, że jesteśmy wystarczająco dobrzy i buduje nasze poczucie własnej wartości. W jaki sposób rodzice mogą okazywać swoim dzieciom...

Medytacja

Medytacja

 To czym jest medytacja, czy jak ma działać, może się różnić w zależności od tego, w jakiej tradycji ją praktykujemy. W najbardziej powszechnym, niereligijnym, rozumieniu, np.: w podejściu uważności, medytacja to stopniowe zaznajamianie się z samym sobą. To...

Leki stosowane w leczeniu depresji – cz. 2.

Leki stosowane w leczeniu depresji – cz. 2.

Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) Zazwyczaj od leków z tej grupy lekarz zaczyna leczenie pacjenta chorego na depresję. Należą do nich: citalopram, escitalopram, fluoksetyna, fluwoksamina, paroksetyna i sertralina.  Jak sama nazwa wskazuje,...

Skip to content